LoginI'm an ApprenticeI'm an Employer

Winners Table - 2016

 

The Registered Master Builders Carters 2016 Apprentice of the Year is 

Callum Bryson from Palmerston North employed by McMillan & Lockwood PN Limited. Congratulations!

Runnner up is: Wade Puklowski from Nelson employed by Coman Construction

and third place is: Ryan Tesselaar from Morrinsville employed by Foster Construction

View the media release from the national awards.
Photos: View event photos from the practical here. And from the awards dinner here.

Regionals Awards: View event photos from the regional awards events. Read the media releases about the regional awards events.


2016 Regional Winners

Southern Apprentice Employer
First Place Ben Bringans Banks Building Services Limited
Second Place Malcolm Sutherland AJ Saville Builder
Third Place Ben Saywell Mainframe Limited
Hawkes Bay East Coast Apprentice Employer
First Place

Jake Pardoe

M & M Tibbles Construction
Second Place Matthew Kim Anjalo Construction
Third Place Stephen Price Gemco Construction
Central South Island Apprentice Employer
First Place  Jono Blakely Andrew James Builders Ltd
Second Place  Adam Parnell  John Creighton Builders
Third Place  Hamish Inch Mark Prosser Builders
Central North Island Apprentice Employer
First Place Callum Bryson   McMillan & Lockwood PN Limited.
Second Place  Nathan Hill  Nailing It
Third Place  Johnny Chee  Isles Construction Limited.
Northern Apprentice Employer
First Place  Toby Chapman-Smith  Court Construction
Second Place  Rhys Baker  Coast and Country Homes.
Third Place  Sam Everson  Up Front Builders.
Auckland Apprentice Employer
First Place  Kadin Murray  Licensed Renovations
Second Place  Matt Hendl  Building Elements
Third Place  Kees van Lieshout  AJ Carpenters
Bay of Plenty Central Plateau Apprentice Employer
First Place  Ethan Inglis Skilled Building Solutions
Second Place  Alwyn Vickers Parkin Builders Ltd
Third Place  Jacob Cvitanovich  Venture Developments
 Wellington/Wairarapa Apprentice Employer
First Place  Andrew Press  Hutt City Builders
Second Place  Michael Murphy  Wilson Building Ltd
Third Place Harvey Mason  Peter Strawbridge Builder
Upper South Apprentice Employer
First Place Wade Puklowski Coman Construction
Second Place Luke Campbell Senkeldam J Lewis Building Limited
Third Place Anthony Cotton-Rees Scott Construction
Waikato Apprentice Employer
First Place  Ryan Tesselaar  Foster Construction
Second Place  Isaac van der Valk  Rob May Builders
Third Place  Josh Pene  Fletcher Construction

 

 

Owned By Registered Master Builders

Principal Partner Carters

Sponsor 

Event Partner BCITO